V únoru 1971 byla v íránském městě Ramsar podepsána „Úmluva o mokřadech majících mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva", tzv. Ramsarská úmluva (Convention o Wetlands). Týká se jednoho z nejohroženějších biotopů na naší planetě, mokřadů, na jejichž existenci závisí jak mnoho druhů ptáků, tak i celé lidstvo. Původní zaměření úmluvy se posunulo z ochrany vodních ptáků na celosvětovou ochranu mokřadů a jejich rozumné využívání. Česká republika podepsala úmluvu v roce 1990.
Výstava poukazuje na význam mokřadů z pohledu lidí, rostlin i živočichů a koneckonců i celé planety, jelikož mokřady fungují jako významný stabilizátor klimatu.
Těšíme se na vaši návštěvu!
Příprava a instalace
Ne vžy se vše podařilo tak, jak jsme původně zamýšleli a plánovali, ale výsledek nás mnohdy velice příjemně překvapil...
Vernisáž výstavy
Vernisáž, které se zúčastnilo 45 návštěvníků, byla nejen zahájením naší celosezónní výstavy, ale také zahájila provoz nově vzniklých výstavních prostor.
Po krátkém přivítání a proslovech si návštěvníci výstavu prohlédli, s chutí si vyzkoušeli některé interaktivní prvky a pak, při občerstvení, živě diskutovali na rozličná témata, včetně "těch mokřadních".
Přijďte se také podívat, jste srdečně zváni!
Detaily z výstavy aneb Hádejte s námi, co to je?
Chcete-li nápovědu, najeďte šipkou myši na fotku.
Když se zeptáte dětí...
Když se zeptáte dětí, co je to MOKŘAD, uslyšíte odpověď, že mokřad je tam, kde je mokro. A kde je mokro? Tam, kde je voda…
Kde se voda bere, kudy putuje, jak je vlastně stará? Kde se rodí kapky a co všechno ji potká na cestě do mořské rozlehlosti?
Ve výukovém programu putujeme s dětmi s kapkou vody z mraků přes horský potok, řeku, rybník, jezero, říční deltou až do moře. Potkáváme různá živá stvoření a děti zjišťují, proč jsou mokřady důležité nejen pro tyto živáčky, ale i pro člověka.
Napadlo vás někdy, kolik obyvatel je na světě živeno díky rýžovištím… nebo že téměř vše, co je dnes kolem nás - v čem jsme třeba i obuti, oblečeni, co jíme, v čem spíme – by nebylo nebýt pravěkých mokřadů a ropy? Po očichání bobřího „parfému“ byste určitě nechtěli vonět jako on, přesto je jeho vůně možná součástí toho vašeho a ani o tom nevíte…
Tyto a další zajímavosti na děti čekají v našem programu k výstavě. Děti si pak mohou ve výstavě například ulovit rybu, prohlédnou si bobří okusy, podívají se lupou, zda vydra opravdu schroustá i raka, seznámí se se vznikem rašeliny a uhlí, podívají se, jak vypadá pravá i umělá perleť, poskládají si skákající žábu a poslechnou si hlasy různých žiočichů z mokřadů. A kdo by měl čas, může se podívat na nádherný film o Dunaji v Rakousku (50 minut).
Délka asi 45 minut + samostatný pohyb ve výstavě
Doporučený počet dětí 20 ve skupině
Cena 30 Kč za žáka, doprovod zdarma
Objednávky: 581219910, ornis@prerovmuzeum.cz
To se opravdu stalo...
Jako hodnocení výukového programu paní učitelky z mateřské školy přišel následující komentář...
Děti byly hrozně nadšené a moc se jim to líbilo. A nejen to. Jeden klučina ze školky byl tak uchvácen z přednášky o bobrovi, že když ho maminka dala doma spát, okousal jí dřevěnou část postele. Když to maminka zjistila a začala se zlobit, jen se nevinně hájil, že si hrál na bobra a on viděl, že taky okousává dřevo. Když maminka přemohla smích a výchovně svého syna poučila, dala to k dobrému ve školce...